• <<
  • 20. Október
  • 21. Október
  • 22. Október
  • 23. Október
  • 24. Október
  • 25. Október
  • 26. Október
  • >>

Poradňa


Otázka:
Dobry den,
prosim o odpovede na nasledujuce otazky:
1. Ake su nevyhody pri zruseni trvaleho pobytu na Slovensku?
2. Ak si zrusim trvaly pobyt, mozem sa predsa len zosobasit po zruseni trvaleho pobytu v mieste mojho byvaleho trvaleho pobytu?
3. Ake povinnosti vyplyvaju z uzatvorenia prechodneho pobytu na SK?
4. Ak chcem zrusit trvaly pobyt na SK, musim sa pri zruseni preukazat inym trvalym pobytom v zahranici? V mojom pripade je to Francuzsko, a tu nepoznaju nieco take ako trvaly a prechodny pobyt.
5. Zijem vo Francuzsku uz 4 roky, je potrebne sa niekde registrovat? pracujem tu, odvadzam dane, ale trvaly pobyt mam stale na SK.
6. Ak mam prechodny pobyt na SK, musim podavat Danove priznanie, aj ked na SK nemam ziadne prijmy a dane platim v zahranici?
7. Ak stratim trvaly pobyt, je mozne zakupit si nejaku nehnutelnost na Slovensku?
8. Je mozne mat dva trvale pobyty naraz, jeden v zahranici a drugy na SK?
9. Ked budem mat len prechodny pobyt, je nutne ho stale obnovovat?
10. Je mozne aj pri prechodnom pobyte zakupit nehnutelnost na SK?
Valkova
14.02.2011
Odpoveď:


Dobrý deň,Zrušením trvalého pobytu na Slovensku a získanie trvalého pobytu na území iného štátu znamená, že budete úplne podliehať legislatíve daného štátu, kde máte trvalý pobyt. Trvalý pobyt má význam najmä pre tých, ktorí chcú v danej krajine žiť (či už s rodinou alebo bez nej) a mať v nej stredisko svojich záujmov (zamestnanie, známych, miesto na utrácanie peňazí atď.). Treba teda zvážiť, kde sa nachádzate najčastejšie, či je pre Vás komfortnejšie poistenie, zdravotníctvo, legislatíva na Slovensku alebo na území iného štátu, kde rozmýšľate o trvalom pobyte.V prípade, že budete mať trvalý pobyt na území iného štátu a budete sa chcieť zosobášiť tu na Slovensku, je potrebné informovať sa na tunajšej matrike, kde sa chcete sobášiť. Tam Vám povedia, či je to možné a za akých podmienok. Obyčajne je potrebné predložiť viacero dokumentov ako cestovný pas, rodný list, trvalý pobyt. Ak sú niektoré doklady v cudzom jazyku, je potrebné ich dať úradne preložiť so slovenčiny.Informácie o prechodnom pobyte na Slovensku, aké sú povinnosti s ním spojené nájdete na:http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny-pobyt.html. Ak budete mať na území Slovenska prechodný pobyt, jednou z výhod je aj možnosť kúpy nehnuteľnosti.Občan, ktorý má pobyt v zahraničia ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, odhlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí. Dňom skončenia trvalého pobytu je deň doručenia uvedeného dokladu ohlasovni. Občan je pri ohlásení skončenia trvalého pobytu povinný vyplniť a podpísať odhlasovací lístok z trvalého pobytu, ktorého vzor určí ministerstvo.
Pri pobyte na území iného štátu, kde sa zdržiavate viac než 90 dní  je potrebné registrovať sa na miestne príslušnom úrade cudzineckej polície alebo na mestskom úrade v mieste Vášho bydliska, resp. miesta, kde sa mienite zdržiavať.
Ak získate potvrdenie slovenského daňového úradu o tom, že nie ste daňovým rezidentom SR, tak ak nemáte príjmy na Slovensku, nemusíte na Slovensku podávať daňové priznanie. Povinnosti podávať daňové priznanie na Slovensku Vám zanikajú vtedy, ak zrušíte na Slovensku trvalý pobyt a na Slovensku ste boli menej ako 183 dní.Ak budete mať na území Slovenska prechodný pobyt, jednou z výhod je aj možnosť kúpy nehnuteľnosti.Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky alebo iného štátu. Občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste. S pozdravom Euro Info Centrum